Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu Hlavné menu 8 Prechod na navigáciu Hlavné menu 9 Prechod na navigáciu vodorovná

Školské pomôcky

Školská aktovka

Hmotnosť - prázdna aktovka pre žiakov I. stupňa základných škôl by nemala vážiť viac ako 1,2 kg a pre žiakov II. stupňa základných škôl by nemala byť ťažšia ako 1,4 kg. Optimálna nosnosť plnej aktovky je 2,5 až 3 kg.
Rozmery - dĺžka delených nastavovateľných nosných remeňov nemala byť kratšia ako 70 cm, pri nedelených 140 cm. Šírka nosného remeňa nesmie byť menšia ako 4 cm.
Nosné remene - ak je ich šírka menšia ako 4 cm, musia byť v oblasti ramien vybavené funkčnou podložkou. Remene sa nesmú dotýkať krku užívateľa a minimálne jeden musí byť v mieste nastavenia dosiahnuteľný a uvoľniteľný jednou rukou.
Vrecko - musí byť vybavená minimálne osobitným vreckom na ukladanie desiaty.
Menovka - aktovky určené pre prvý stupeň ZŠ musia mať menovku, ktorá po uzatvorení tašky nesmie byť viditeľná.
Bezpečnosť v cestnej premávke - aktovka musí byť zhotovená zo signálnych materiálov (žiarivé farby), ktorých plocha by mala tvoriť minimálne 20% z predného dielu aktovky. Okrem toho musí mať školská aktovka reflexný (odrážajúci) materiál na prednej časti (minimálne 70 cm2) i po bokoch (minimálne 15 cm2).
Spôsobilosť na používanie - zadná strana aktovky by mala byť mäkko vypodložená a bez ostrých a tlačiacich hrán a miest.
Zdravotná nezávadnosť - materiály, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s pokožkou nesmú obsahovať škodlivé látky (stierateľný nikel, azofarbivá, ťažké kovy a pod.)
Kvalita - školské aktovky od domácich výrobcov, ktoré boli posudzované podľa príslušnej technickej normy by mali byť kvalitné a bezpečné. Veľké problémy možno očakávať od dovážaných výrobkov, vzhľadom podobným školským aktovkám, ktoré sa označujú ako „aktovky“ či „športové batohy“. Tieto výrobky nespĺňajú kritériá školských aktoviek. Hlavne vybavením reflexnými prvkami. Najčastejšie problémy sú s držadlami, ktoré nevydržia záťaž a odtrhnú sa, ako aj so zámkami, pričom hlavne plastové sa ľahko poškodia, kovové majú často vysoký obsah niklu, ktorý sa pri dennom používaní stiera.
Školská aktovka a zdravie - celková hmotnosť plnej aktovky by nemala podľa odborníkov prekročiť hranicu približne 10 percent váhy dieťaťa. Pri prekračovaní tohto limitu môže dochádzať k deformáciám chrbtice či zlému formovaniu chodidiel. Veľká váha aktoviek taktiež obmedzuje pohyblivosť dieťaťa, čo by najmä počas cesty do školy mohlo viesť k neželaným úrazom. Z tohto dôvodu je vhodné zistiť si v škole, či si dieťa môže nechať niektoré knihy či zošity v triede. Potrebné je taktiež kontrolovať deťom obsah aktoviek, či si neberú do školy nepotrebné veci ako napríklad hračky.

 


 

Elektronická žiacka knižka

Školský klub detí

Naše logo

Internetová päťka

TESTY ALF - vstup

Školská hymna

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

Počasie


webygroup

Úvodná stránka